Teknoloji

5G bağlantıları 2025’e kadar ikiye katlanacak

Kullanıcılara sıfır gecikme ile yüksek hızlı internet sunan 5G teknolojisi, son yıllarda akıllı telefonlarda da karşımıza çıktı.

Şu anda birçok ülke bu teknolojiye hazır olmasa da bazı ülkeler şimdiden 5G altyapısını oluşturmuş ve kullanmış durumda.

Dünyanın en değerli taşınabilir teknoloji fuarlarının ortasında yer alan Portable World Congress, İspanya’nın Barselona kentinde devam ediyor.

Dünya GSM Birliği’nin (GSMA) düzenlediği fuarda firmalar, geliştirdikleri son teknolojileri 200’e yakın ülkeden profesyonellerle buluşturuyor.

Fuarda birçok şirket, 5G için donanım ve yazılım da dahil olmak üzere teknolojilerini sergiliyor.

GSMA’nın 5G tahminleri

GSMA verilerinden derlenen bilgilere göre, yalnızca bu yıl 30’dan fazla ülkede yeni 5G ağları kurulacak.

2023 yılında devreye alınacak yeni 5G şebekelerinin 15’inin sadece 5G’yi destekleyen ve 4G’ye bağımlı olmayan şebekelerden oluşacağı belirtiliyor.

5G’nin kullanıldığı ülke sayısındaki artış ve teknolojik yeniliklerin etkisiyle 2025 yılına kadar 5G bağlantılarının ikiye katlanması bekleniyor.

5G’de tüketici temas sayısı geçen yılın sonunda 1 milyarı aştı. Temaslıların bu yıl yaklaşık 1,5 milyara çıkacağı ve 2025 yılı sonunda 2 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ilginizi çekebilir Google 5 Gbps internet hizmetini başlatıyor Haberin Detayları

Hala birçok ülke hazır değil

2024 yılına kadar 5G’nin toplam temaslıların yarısını bile oluşturamayacağı düşünülüyor. Çünkü birçok ülke hala yüksek kaliteli 4G ağlarına sahip ve 5G’yi benimsemesi kolay olmayacak.

5G destekli telefonların maliyetlerinin düşmesi satışların artması için çok değerli bir etken.

resadiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu