Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yüz yüze görüşmenin önemini vurguladı

YENİ ABD Başkanı Joe Biden, Kaliforniya’da ev sahipliği yaptığı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede “hiçbir şeyin yüz yüze görüşmenin yerini alamayacağını” söyledi.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında San Francisco’da Xi ile bir araya gelen Biden, toplantının başında konuğuna yaptığı giriş konuşmasında, “Her zaman olduğu gibi yüz yüze görüşmenin yerini hiçbir şey tutamaz” dedi. Görüşmelerimizi her zaman bulmuş ve takdir etmişimdir.” ifadesini kullandı.

Biden, “İklim değişikliğinden narkotikle mücadeleye ve yapay zekaya kadar karşılaştığımız kritik küresel zorluklar kolektif çabalarımızı gerektiriyor. Bu tartışmayı başlatmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. dedi.

Çinli mevkidaşı ile “her zaman aynı fikirde olmadıklarını” belirten ABD Lideri, “Rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamalı ve rekabeti her zaman sorumlu bir şekilde yönetmeliyiz.” söz konusu.

İki lider, APEC Zirvesi çerçevesinde bir yıl aradan sonra ilk kez bir araya gelirken, toplantı için zirvenin düzenlendiği bölgeye oldukça uzak ve tenha bir yer olan Filoli Konağı seçildi.

Biden dün yaptığı açıklamada, Xi ile görüşmesinin “bağlantıların normalleşmesi için bir adım” olmasını umduğunu, normalleşmenin “kriz olduğunda telefonu açıp konuşabilmek ve orduların güvende olmasını sağlamak” anlamına geldiğini söyledi. birbirleriyle iletişim halindedirler.”

Biden ve Xi, en son Kasım 2022’de Endonezya’daki G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Biden, bu yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi’ne katılırken, Çin lideri katılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu