Haber

Adıyaman’da tarihi tokalaşma sütunu çöktü, Cendere köprüsü ayakta kaldı

Depremin şiddeti bazı tarihi yapılara da zarar verdi. Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Karakuş Höyük’te bulunan Tokalaşma Sütunu yıkılırken, aynı ilçedeki Cendere Köprüsü ayakta kaldı.

10 ilde büyük yıkımla etkisini gösteren depremler, Adıyaman’daki bazı tarihi yapılara da zarar verdi. Kahta ilçesine bağlı 2 bin yıllık Karakuş Höyük’te yer alan Kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodice ile tokalaşırken kabartmasının yer aldığı Tokalaşma Sütunu depremde yıkıldı. Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki sütunun bloklar halinde zemine döşendiği ancak yıkılan parçalar arasında veda sahnesinin olduğu kabartmaya rastlanmadığı görüldü.

Öte yandan 120 metre uzunluğu, 7 metre genişliği ve 32 metre kemer açıklığı ile Anadolu’da günümüze kadar gelebilmiş en sağlam Roma köprüsü olarak bilinen Cendere Köprüsü ise yine sağlamlığını korumuş ve yıkılmamıştır. sarsıntıdan zarar gördü. Adıyaman’da bulunan Cendere Çayı üzerindeki Cendere Köprüsü, dünyada halen kullanılan en eski köprülerden biri olma ünvanına sahiptir. Aralarında yaklaşık 10 kilometre mesafe bulunan iki tarihi yapı havadan görüntülendi.

Umarım el sıkışma sahnesi kimsenin gözünden kaçmamıştır. Profesyonel Turist Rehberi Habip Kavak, “Orijinal haliyle burası bir tümülüs. Tümülüs, bulunduğu yere göre tepelik bir eğime sahip yapay bir yükseklik. Tümülüsün altında anıt mezarlar var. Kommageneliler burayı 1990’lar için yapmış. 1.yüzyılda kadınları.Toplamda 3 mezar olduğunu biliyoruz.Kommagene’de toplam 3 tümülüs var.Orijinalinde tümülüs 9 sütunla çevriliymiş bunlar zamanla yağmalanıp yıkılmış. ortalama yüksekliği 10 metre olan sütun.Genelde bu tip yapıların arkasında prensipler vardır.Biz bu verileri düsturlardan alıyoruz.Düşen tokalaşma sahnesinin arkasında da sahneyi anlatan bir temel vardı.Keşke bu çalışmalar yapılsa daha ileri gidebilsinler diye savunulsun.. Tedbir olarak bir şeyler yapılabilirdi.Umarım burası düştüğünde o tokalaşma sahnesi gözden kaçmamıştır.Gönül bu eserlerimizin de diğer eserler gibi koruma altına alınmasını ister. S”.

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu