Haber

Ahmet Akın, Amasra Maden Faciasında Maden İşletmesine Sigorta Yapılmadığı İddiasında Bulundu: “Madenciler Bile Bile Ölüme Gönderildi”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra’daki maden faciasına ilişkin yeni bir bilgiyi paylaştı. Akın, “Bugün çok ciddi bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirildi. Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı üzere özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende önemli problemler olduğu ve bu problemlerin 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata nazaran sigorta olmadan madenin çalışması yasak. Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor. Bu mühletin sonuna gerçek facia meydana geliyor. Facianın akabinde sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sümen altı ediliyor. Bu tezler doğruysa madenciler bile bile vefata gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin diğer dört madende de facia yaşanabilir sorumluluk yükümlük sizin üzerinize” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Enerji ve Alışılmış kaynaklar Bakanlığı, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bütçeleri görüşülüyor.

“YOKSULLUĞU GİZLEME ÇABANIZ VAR”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Bir güç buhranı ile karşı karşıyayız… Halkın güç hakkını gasp ettiniz. Türkiye’de vatandaşlarımızı enerji yoksulluğu ve yoksunluğuna tanıştırdınız. Vatandaşı maalesef bir müşteri gibi gördünüz, bu düzene mahküm ettiniz… Dünya devletleri vatandaşını kolluyor. Siz, vatandaşlarımızın faturalarını ödeyemediğini bile bile zam yapıyorsunuz. Bir de çıktık, ‘şu kadar sübvanse ettik’ diyorsunuz. Vatandaşa destek verin ondan sonra gelip, bunu anlatın.

Geçen sene 200 TL olan asgari elektrik tüketimi bugün 450 TL. Geçen 550 lira olan doğal gaz tüketim bin 550 lira, insaf. Vatandaşımızın iki faturası kazancın neredeyse yarısı. Bakıyoruz, Avrupa İstatistik Ofisi’ne. Orada güç yoksulluğu tarifi şöyle; ‘Gelirinin yüzde 25’i faturasını karşılıyorsa güç yoksulu’ sayılıyor. Bizim asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın yarısı asgari ücretli. Siz ücretli çalışanlarının yarısını enerji yoksulu yaptınız.

Bir de bu yoksulluğu gizleme çabanız var. EPDK ve kurum kuruluşlarına da sesleniyorum, sizin biliyoruz ne yaptığınızı? Ancak siz AK Partili Bakan’a bakmayın. Biz iktidara geldiğimizde; liyakat sahibi, dürüst bürokratlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşa hesap veren, şeffaf idareyle çalışacağız.

“VERİ CAMBAZLIĞI YAPIYORSUNUZ. BU SİZE YAKIŞIYOR MU SAYIN BAKAN?”

Halkın bilmesi gerekenleri bürokratlar değil, Bakan saklıyor. AK Parti’nin Genel Başkanı saklıyor. Bakan Bey neyi saklıyor? Yanlış enerji politikalarıyla algı yönetimiyle yönetmeye çalışıyor. AK Parti ülkemizde öyle bir enerji yoksulluğu yaşatıyor ki, resmi raporlara göre yaklaşık 1 milyon 200 bin abonenin doğal gazı, faturalarını ödeyemediği için kesildi. Bunu söyleyen biz değiliz, bunu söyleyen EPDK’nın 2021 raporu. Yıl 2022, bilgileri tam olarak açıklamaya korktuğunuz için bilgileri açıklamaya korktuğunuzdan data cambazlığı yapıyorsunuz. Bu size yakışıyor mu Sayın Bakan?

Doğal gazda ve elektrikte kesinti sayılarını açıklayıp ülkemizde yaşattığınız yoksulluğun görünümü engellemek ve apayrı bir bilgiyi kesinti sayısı diye açıklamak yakışmıyor. 2021 elektrik abonelerinde toplam 3 milyon 449 bin kesinti uygulandı. Siz de bu sayının 425 bin olduğunu açıkladınız. Türkiye’de yaşanan bu yoksulluğu gizlemeye çalışıyorsunuz. Bir abone 11 ay boyunca elektriği kesik durumda olsa bile 1 ay elektriği açık kaldığı için bu abonenin durumunu kesinti olarak göstermiyorsunuz. Valla sayın bakan sizi tebrik ederim. Bu gidişle bu veri saklamayla TÜİK’i bile geride bırakırsınız.

“BOTAŞ’IN GÖREV ZARARINI AK PARTİ Mİ KARŞILIYOR?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 liralık doğal gaz faturasının vatandaşa yansıtmadan 75 lirasını biz kaynağından karşılıyoruz diyerek, vatandaşlarımızı algıyla oylamaya çalışıyor. Siz ne derseniz deyin beşerler meskenine gitti mi o dertle karşı karşıya kalıyor.

Vatandaş yoksulluktan kara kıştan inim inim inlerken, algı yapıyorsunuz. Destekse güç çeki verin. Sizin o verdiğiniz sübvansiyon benim Ayşe teyzemin meskenini ısıtmıyor. Maddi takviye verin. Hem Genel Başkan’ınız hem sayın Bakan ‘biz karşılıyoruz’ derken cebinizden mi karşılıyorsunuz? BOTAŞ’ın misyon ziyanını AK Parti mi karşılıyor? BOTAŞ’ın ziyanını, Sayın Bakan; siz kendi maaşınızdan kapatıyorsunuz da biz mi bilmiyoruz? Yanlış politikalarınız, hem kurumlarımızın hem vatandaşımızın cebini batırdı. Politikalarınız dışa bağımlı. 20 yıldır iktidardasınız. Hala, yerli ve ulusal diyerek vatandaşı aldatmaya çalışıyorsunuz.

“TEİAŞ ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAN ÇIKACAK”

Kamunun güç siyasetlerindeki rolünü yok ettiniz. Her şey özelleşti. İktidarımızın birinci 90 gününde, TEİAŞ özelleştirme kapsamından çıkacak.

Sizin Genel Başkanı’nız, ‘Sizin hayatınızda yalnızca mum, gaz vardı’ derken 21. Yüzyılda 500 bin nüfuzlu koca kenti karanlıkta bıraktınız ya. Bu utanç bile size yeter. Oradaki vatandaşımızı 6 gün boyunca muma ve gaza mahküm ettiniz 21 yüzyılda. Bu kadar beceriksizlikle liyakatsizlikle bu bakan burada nasıl oturuyor, vallahi hayret ediyorum ya.

“BU İDDİALAR DOĞRUYSA MADENCİLER BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERİLMİŞTİR”

Türkiye’yi iş cinayetlerinde de dünyanın tepesine taşıdınız. 42 madencimiz hayatını kaybetti. Bir ay geçti. Öbür ülke olsa ne iktidar ne bakan kalır. İstifasını verir. Bugün çok önemli bir iddiayı gündeme getireceğim. Soma faciasından sonra tüm madenlerin özel sigorta kapsamına alınması mecburî hale getirildi. Facianın yaşandığı Amasra’da da ağustos ayının sonu eylül ayının başı üzere özel sigorta için 3 kişilik heyet madene iniyor. Tahkimatla madende önemli meseleler olduğu ve bu meselelerin 45 gün içerisinde çözülmesini talep ediyorlar. Madende sorun tespit edildiği için sigorta yapılmıyor ve mevzuata nazaran sigorta olmadan madenin çalışması yasak. Siyasi baskılarla maden çalıştırılmaya devam ediyor. Bu müddetin sonuna hakikat facia meydana geliyor. Facianın akabinde sigorta yetkilileri çağırılıyor ve bu olay sumen altı ediliyor. Bu tezler doğruysa madenciler bile bile vefata gönderilmiştir. Bize gelen bilgilerde Türkiye Taş Kömürleri’nin öbür dört madende de facia yaşanabilir sorumluluk yükümlük sizin üzerinize.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu