Ekonomi

Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100’de 5.000 puan beklentisi devam ediyor

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne ekside başladıktan sonra kayıplar süratlice geri alındı. Gün içi süreçlerde ise hafif alıcılı yatay bir seyir görüldü. 

BIST 100 endeksi, gün içinde 4.988 puana kadar yükselirken son saatte girildiğinde 4.950 puan bandında bulunuyordu. Endeks, bu hafta 4.900 puan düzeyine yükseldikten sonra satış süreçlerinin gün içinde karşılanmasıyla daha yüksek tabanlar görerek düşük oranlı da olsa yükselişine devam etti. Aktüel durumda endeks, 5.000 puan hududunda hareket etmeye devam ediyor. BIST 100 endeksinin günlük süreç hacmi ise son saatte girildiğinde 90 milyar TL’yi aştı.

Son saate girildiğinde bugün borsada negatif ayrışan kimyasal, petrol ve plastik ile kısmi düşüş gören ulaştırma dışında ekside hareket eden dal bulunmuyordu. Petrokimya dalı, kapanışa gerçek %4’e ulaşan düşüşle devam ediyordu. 

Sektöre dahil paylar ortasında SASA ve HEKTS, taban fiyatına yakın süreç görerek tartılarından ötürü endeksi aşağı çekmeye devam ediyor. Başka yandan birebir bölümde yer alan MRSHL ve RNPOL ise tavan fiyatından süreç görerek en çok kazandıran paylar ortasında yer aldı. 

Günün en çok talep gören dalları ise %3 bandında artış gören tekstil ve deri, sigorta ve gıda oldu. Dokuma bölümünde MEGAP) ve MNDRS, endeksi üst çeken paylar olurken DERIM, dokumacılık payları ortasında en çok bedel kaybeden pay pozisyonundaydı. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında bugün SASA ve HEKTS’nin akabinde en çok kaybettiren paylar, SMRTG ve GESAN olarak devam ediyordu. Bugün endekste en çok kazandıran paylar ise SMA ilacıyla ilgili ruhsat alan GENIL ile birlikte başka tavan gören paylar VESTL ve TKFEN oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endekslerinin günü artıda kapattığı görüldü. Avrupa borsaları da gün sonuna gerçek olumlu seyrini devam ettiriyordu. ABD vadeli endeksleri, seans açılışı öncesi yatay hareket ederken Avrupa vadelileri de artıda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu