Teknoloji

Büyük Ekranı ve Dev Piliyle Dikkat Çeken ZTE Blade V30 Vita Alınır mı?

Hep soruyordunuz, bu görüntüde bu telefonu artık daima birlikte inceleyeceğiz. son devirde daima tıpkı markaların telefonlarını duyuyoruz çoklukla lakin etrafta aslında farklı markaların telefonları da var pek natürel ki. Bilhassa fiyat/performans ve giriş düzeyi modeller ortasında çok sayıda marka ve model var. O nedenle bu kısımda daima sorduğunuz telefonlardan biri olan ZTE Blade V30 Vita’yı değerlendireceğiz. Bu telefon şu an 3900 TL civarında bir fiyat etiketiyle bulunabiliyor. Giriş düzeyi modellerden biri olduğunu baştan söyleyeyim. Bu fiyata Xiaomi Redmi 9c ve OPPO A16 üzere modellerle rekabet halinde. Biraz daha fiyat farkına daha evvel incelediğimiz General Mobile GM 22 Plus var.

Şimdi, ZTE, Çin’in en kıymetli oyuncularından biri. Ülkemizde de vakit zaman yeni telefonlarını görüyoruz, fakat artık daha fazla göreceğiz üzere görünüyor. Çünkü şirket kısa bir mühlet evvel ülkemizdeki faaliyetlerine başladı ve hem akıllı telefonları hem giyilebilir eserlerini ile Türkiye pazarına giriş yaptı. Blade V30 Vita da ZTE’nin üretimini Türkiye’de yaptığı birinci akıllı telefon modeli. Bakalım artık bu telefon nasıl olmuş?

Tasarımı Nasıl?

Blade V30 Vita, epey büyük bir telefon ve büyükçe bir ekranı var. 6.82 inç büyüklüğünde olan bu ekran böylelikle hakikaten büyük ekranlı bir telefon isteyenleri ziyadesiyle keyifli edecektir diye düşünüyoruz. Bu nedenle de biraz ağır. 210 gram tartısında bir model olmuş. Tuttuğunuzda ziyadesiyle hissettiriyor kendini. Art yüzeyi cam değil, plastik gereçle kaplı. Bu nedenle kaymıyor, elde istikrarının yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Yan tarafta parmak izi sensörü var. Buna ek olarak ön kamera yoluyla yüz tanıma da unutulmamış. Alt kısma geldiğimizde burada USB-C portu, mikrofon, tek taraflı hoparlörü ve kulaklık girişi yer alıyor. Bu ortada telefonun kutu içeriğinde kulaklığı da var. 18W gücünde şarj aygıtı ve silikon kılıfı da kutudan çıkıyor. Bunlar da hoş ayrıntılar olmuş. Telefonun sağ kenarında ses butonları, sol tarafta da çift SIM kart ve microSD kart çekmecesi yer alıyor.

Telefonun ardındaki kamera modülü sol köşeye pozisyonlandırılmış. Burada 48 MP ana kamera yer alıyor. Bu fiyat sınıfı telefonlarda artık pek sık görmüyoruz bunu. Kameralara geleceğiz.

Ekran Özellikleri Neler?

Blade V30 Vita’nın ekranı dediğimiz üzere hayli büyük; 6.82 inç düzeyinde. Bu ekran HD+, yani 720 çözünürlüğünde manzara üretiyor. Bu fiyat segmenti için bu artık ülkü, fakat bütçenizi 300 – 400 TL daha artırarak Full HD ekranlı modelleri bulabileceğinizi de söyleyelim.

Telefonun ekran piksel yoğunluğu 288 ppi olurken, parlaklığı da kâfi düzeyde; ekran soluk görünmüyor. Parlak güneş ışığı altında ekrana baktığınızda elbette çok net değil, ama okunabilir olduğunu söyleyebiliriz. Azamî parlaklığı yaklaşık 450 nit düzeyinde. Zati kontrast oranının şahane olmasını beklemeyin. Renk üretimi ve görüş açısı istikrarı ise âlâ düzeyde. Ekranda IPS LCD panel kullanılmış. Ekran rengini sıcak, olağan ve soğuk biçiminde ekran ayarları kısmından ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten bir okuma modu da yerleştirilmiş olması da hoş bir seçenek olmuş.

Ekran hassasiyeti ise dokunmaya pek süratli reaksiyon verecek biçimde. Hareketleri sıkıntısız algılıyor, bu hususta bir tasanız olmasın. Hatta telefonda “ekran kenarı hatalı dokunma koruması” formunda bir seçenek de var. Telefonun ekranı bir epey büyük olduğundan, tek elle kullanımlarda avuç içinin ekrana dokunması sebebiyle kusurlu dokunuşların bu biçimde önüne geçilebilmesi amaçlanmış, pek de hoş düşünülmüş bizce. Ayarlarda ayrıyeten daha pek çok faydalı seçenek bulabilirsiniz.

Bu kısmı toparlayacak olursak, ekran sınıfı için pek uygun ölçüde manzara üretiyor, büyük olması sebebiyle multimedya uygulamaları, işte sinema / dizi izlemeceleri ve internet gezinimlerinde çok keyif verecektir diye düşünüyoruz.

Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Ekrandan fazla işletim sistemi ve performansına gelelim. Çünkü Blade V30 Vita’nın bizce takıldığı kısım biraz burası oluyor. Öncelikle telefonda Android 11 işletim sistemi kullanılmış durumda. Android 12 güncellemesi gelir mi bilmiyoruz, çünkü işlemci az duyduğumuz fakat Çin’de bu sınıf telefonlarda çokça tercih edilen Unisoc logosu taşıyor. Unisoc SC9863A, 28 nm süreç teknolojisine dayanan kolay bir 8 çekirdekli işlemci ve azamî saat suratı 1.6 GHz. Yani bu telefonun çok süratli bir model olmadığını söylememiz gerekli. Bu sınıf akıllı telefonlar ortasında MediaTek Helio G35 işlemcili seçenekler de var, lakin biraz daha üst fiyata Helio G80’li modeller de bulunabiliyor. Hem günlük kullanım hem performans manasında bunlar daha güzel seçenekler olacaktır.

Blade V30 Vita, çok yormadığınızda çok kullanışlı bir telefon, lakin birebir anda birden fazla uygulama çalıştırdığınızda, sekmeler ortasında dolaşırken biraz çabuk yoruluyor. Arayüzde de vakit zaman gecikmeleri görüyorsunuz. Zati performans odaklı bir telefon tezinde değil, lakin daha âlâ olabilirdi kanısındayız. Oyun performansı da pek etkileyici değil. Kolay oyunları oynayabilirsiniz, lakin PUBG üzere oyunları en az grafik ayarlarında çalıştırabiliyorsunuz.

Telefonda 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı yer alıyor, bu alanın 114 GB’ı kullanılabilir durumda. Şayet bu da yetmezse, microSD kart yoluyla hafızayı genişletebiliyorsunuz.

Telefonun batarya kapasitesi ise 5000 mAh biçiminde. PCMark pil testinde yaklaşık 14 saatlik pek âlâ bir paha elde edebiliyor. Bu manada günü rahat çıkartabilecek bir telefon olmuş. Hatta kullanımınız biraz daha ölçülü ise 2 günü de rahat çıkarabilirsiniz. Full HD görüntü izlerken 15 saat civarı bir ömür sunuyor bu pil. 18W gücündeki şarj aygıtı ise yaklaşık 2 saat içinde telefonun bataryasını tam kapasite doldurabiliyor. Kablosuz şarj ise elbette yok.

Arayüze dönecek olursak ,telefonda MiFavor 10.5 sürümü kullanılmış. Kontol açısından burada gereksiniminiz olan çabucak her şey var; arayüz sirkülasyonlarını seçmeli navigasyon ile değiştirebiliyor, tek el modu, ekran kaydı, 2 pencere modu üzere seçenekleri kullanabiliyorsunuz. Google Play dayanağı elbette var, Android uygulamalarını sıkıntısız yükleyebiliyorsunuz. Bu ortada telefonun hoparlörü stereo değil, lakin ses kalitesini güzel bulduk. Kendi kablolu kulaklığı da var, lakin kablosuz kulaklıkla kullanmak istediğinizde Bluetooth 4.2 standardında temas kuruyorsunuz. AAC, aptX HD ve LDAC codec bileşenleri destekleniyor.

Kameraları Nasıl?

Peki, Blade V30 Vita’nın kameraları nasıl? Telefonda geride 3’lü kamera kurulumu, önde ise ekranda çentikle kendine yer bulan tek ön kamera yer alıyor. Gerideki kameralardan ana kamera 48 MP ölçüsünde fotoğraflar çekebiliyor. f/2.4 diyafram açıklığına sahip olan bu kameraya 5 MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü eşlik ediyor. Ana kamera ile düzgün ışık şartlarında yapılan çekimlerin imaj kalitesinin çoklukla yeterli olduğunu söylelim, lakin makro kameranın performansını pek beğenmedik.

Ana kamera, varsayılan olarak 12 MP çözünürlükte çekim yapıyor. Ayarlarda 48 MP modunu göreceksiniz, bu modda çekim yaptığınızda daha ayrıntılı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz, lakin toplumsal medya paylaşımları için 12 MP çekimler kâfi olacaktır. Düşük ışık çekimleri için yeniden arayüzede Gece Çekimi modu mevcut. Böylelikle düşük ışıkta yapılan çekimler birkaç saniye işlenerek biraz parlatılabiliyor. Ayrıyeten ayarlarda büsbütün manüel fotoğraf modu da var.

Kamera arayüzü epey kolay, ama biraz ağır işlediğini söylemek lazım. Modlar ortasında dolanım yavaş oluyor ve bilhassa deklanşör gecikmesi fark edilir ölçüde. Bunları tahminen bir yazılım güncellemesiyle düzeltebilir şirket.

Video noktasında ise art kamera ile 30 kare Full HD görüntü kaydı yapılabilirken, ön kamera ile ise 720p kayıt imkanı mevcut. Ön kamera ile yine 8 MP çözünürlüğünde özçekimler yapabiliyorsunuz.

Evet, Blade V30 Vita kameralarıyla çok cazip bir telefon değil elbette. Bu sınıf telefonlar ortasında kendini pek parlatamıyor, fakat rekabet halinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde Blade V30 Vita’nın giriş düzeyinde yer alan ortalama modellerden biri olduğunu söylemek çok da sıkıntı olmayacak. Daha güzeli olabilirdi doğrusu. İşlemci seçimi biraz daha uygun tercih edilebilir ya da daha düzgün bir yazılımı optimizasyonu ile tahminen performans sıkıntılarının önüne geçilebilirdi. Telefonu ağır kullanmayanlar bunu pek fark etmeyeceklerdir, o manada giriş düzeyi modeller ortasında tercih edilebilir, fakat fiyatının onu biraz daha cazip hale getirmesi gerekiyor, aksi halde rakipleri karşısında işi biraz sıkıntı.

CHIP Notu: %70

+ Hoş tasarım
+ Büyük ekran
+ Pil ömrü
+ mikroSD kart desteği
+ Kutu içeriği
+ Ses performansı
– Yavaş donanım
– Arayüz yavaş çalışıyor
– Kameraları daha düzgün olabilirdi

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi: Android 11
İşlemci: Unisoc SC9863A
Çekirdek: 8
İşlemci Frekansı: 1.6 GHz
Ekran Teknolojisi: IPS LCD
Ekran Boyutu: 6.82 inç
Ekran Çözünürlüğü: 720×1640 px
Bellek (RAM): 4 GB
Dahili Depolama: 128 GB
Arttırılabilir Hafıza: Var
Ön Kamera: 8 MP
Arka Kamera: 48 MP & 5 MP & 2 MP
Batarya: 5000 mAh
Parmak İzi Okuyucu: Var
Yüz Tanıma: Var
Wi-Fi: 802.11 bgnac
Bluetooth: 4.2
GPS: Var
LTE: Var
NFC: Yok
FM Radyo: Var
Boyutlar: 173 x 78 x 8.9 mm
Ağırlık: 210 gr.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu