Haber

Çin’de Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından 60 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Çin’de geçen ayın başında Kovid-19 siyasetinde ani taraf değişikliği ve sıkı kontrol tedbirlerinin gevşetilmesinden bu yana yaklaşık 60 bin kişinin virüs veya buna bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Ulusal Sağlık Komitesi’ne göre, anakara Çin’de önlemlerin kaldırılacağına dair duyurunun ardından 8 Aralık 2022 ile 12 Ocak 2023 arasında virüs nedeniyle 59.938 ölüm meydana geldi.

Komisyonun Tıbbi İşler Başkanı Ciao Yahui, Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliği nedeniyle 5 bin 503 hastanın, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar nedeniyle 54 bin 435 hastanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ciao, hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 80.3 olduğunu, bunların yüzde 90’ının 65 yaş ve üstü bireyler olduğunu bildirdi.

Çin, “sıfır vaka” adı verilen sıkı kontrol ve ihtiyati tedbirlerden vazgeçeceğini açıklamasının ardından ilk kez ölüm verilerini açıkladı.

Ulusal Sağlık Kurulu daha önce günlük vaka, hasta ve ölüm sayılarını açıklamayı bıraktığını açıklamış, sadece birincil ölüm nedeni zatürre ve virüse bağlı solunum yetmezliği olan ölümleri sayacağını duyurmuştu. , ölüm istatistiklerinin tutulmasında yeni standartlar getirerek Kovid-19’dan.

Çin, geçen ayın başında önlemleri kaldırdığından bu yana ülkede hızla artan olay sayısıyla, tek bir ülkede şimdiye kadar görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya. 1,4 milyar nüfusa sahip ülkede kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu