Haber

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Böylesini hiç görmedik, çok yıkıcı depremler oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International’ın konuğu oldu.

Becky Anderson’ın‘nin konuğu olan Kalın, Türkiye’nin yüzyılın felaketi için “tüm imkanlarını seferber ettiğini” söyledi.

Kalın, “Dairelerle dolu 100.000’den fazla bina ya yıkıldı ya da hasar gördü. Hepsi tahliye edilecek veya yıkılacak. Tüm önlemleri alıyoruz. Afet bölgesinde şimdiden 300 binden fazla çadır kurduk. Her gün onbinlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve diğer geçici konaklama imkanları sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, deprem sonrası dönemde yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını belirterek, “Tabii ki her zaman daha iyisi yapılabilir. Bunda hiç şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklı. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim adamlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Bunda hiç şüphe yok.” sözleriyle vurguladı.

Sözcü Kalın, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda son sözünüzdür. Yüksek Seçim Kuruluiçinde olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı tek başına bu kararı alamaz. Parlamento bir karar vermek zorundadır. Ancak günün sonunda yüksek seçim kurulu, etkilenen 10 ilde seçim yapılıp yapılmayacağına karar verecek. 2 milyondan fazla insan bölgeyi terk etti. Gittikleri yerde nasıl oy kullanacakları gibi teknik sıkıntılar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksine bir siyasi mutabakat olmadığı takdirde Mayıs ayında zamanında yapılması yönünde.” terimlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu