Haber

Danimarka Gazze’ye daha fazla yardım gönderecek

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Gazze Şeridi’nde devam eden kuşatma ve hava saldırıları nedeniyle insani durumun kötüleşmesi nedeniyle daha fazla yardım göndereceklerini söyledi.

Frederiksen, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Danimarka olarak (Filistin’e) insani yardımda kullanılmak üzere daha fazla para gönderiyoruz.” dedi.

İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen çocuklardan çok etkilendiğini belirten Frederiksen, “İsrail’in uluslararası hukuka uygun olarak sivilleri koruması gerektiğini” söyledi.

Danimarka daha önce Filistin’deki sivillere insani yardım için 50 milyon Danimarka kronu (yaklaşık 7,1 milyon dolar) taahhüt etmişti.

Dün başkent Kopenhag’da Parlamento binası önünde toplanan binlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den yapılan baskınlarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 2.055’i çocuk, 1.119’u kadın olmak üzere 5.087 kişinin öldüğünü, 15.273 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 19’u Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 23 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 26 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu