Haber

Dünya Bankası ilk kez bir Türk yöneticiyi kara listeye aldı

15 yıl önce Türkiye’ye giriş yapan ve yatırım yapan Dubai merkezli Abraaj Capital’in üst düzey yöneticilerinden Selçuk Yorgancıoğlu, Dünya Bankası tarafından kara listeye alındı.

Dünyadan Kerim Ülker’in köşesine getirdiği bilgiye göre , Abraaj 2018 yılında soruşturuldu ve kurucusu Arif Naqfi dahil birçok yönetici gözaltına alındı ​​ve yargılandı. İddialara göre Bill & Melinda Gates Vakfı ve Dünya Bankası gibi kurumlardan gelen yüz milyonlarca dolarlık para, Abraaj Büyüyen Piyasalar Sağlık Fonu’nda kötüye kullanıldı ve çarçur edildi. Naqfi’nin imzaladığı 218 milyon dolarlık çek karşılıksız çıktı. Çek nedeniyle 3 yıl hapis ve 135 milyon dolar para cezasına çarptırılan Naqfi, Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde iş yapması yasaklandı. Abraaj’ın yöneticilerinden biri olan Mustafa Abdel-Wadood 1,9 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

DEUTSCHE BANK Türkiye CEO’SU OLDU

Abraaj’ın üst düzey yönetiminde bir Türk bankacı kara listeye alındı. Abraaj’da yatırımı bulunan Dünya Bankası, fonun üst düzey yöneticilerinden Selçuk Yorgancıoğlu’nu kara listeye aldı. Alınan kararla Dünya Bankası, Selçuk Yorgancıoğlu ve yönetimindeki şirket ve işletmelere finansman sağlamayacak ve yatırım yapmayacak. Dünya Bankası da cezai süreci 2 yıl uygulayacak. 2016 yılında, Abraaj Kümesi, merkezi Cayman Adaları’nda bulunan ATFI aracılığıyla Türkiye’ye yatırım yapmak için yaklaşık 526 milyon $ taahhütlü sermaye toplamıştı.

Ülker’in verdiği bilgiye göre ATFI’nin amacı, Türkiye’de sağlık, eğitim, perakende, lojistik, tüketim malları ve hizmetleri, finansal hizmetler, lojistik ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren orta ölçekli işletmelere ağırlıklı yatırım yapmaktı. Ülker, Dünya Bankası’nın bu kararının diğer uluslararası kalkınma bankalarının da benzer adımlar atmasına yol açabileceğini söyledi.

Selçuk Yorgancıoğlu, Abraaj’a katılmadan önce Deutsche Bank’ın Türkiye CEO’suydu. (HABER MERKEZİ)

dosemealti-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu