Haber

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki demiryolu bağlantısı yeniden etkinleştirilecek

Ermenistan hükümeti, 2 Haziran’da Moskova’da gerçekleştirdiği 12. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Başbakan Yardımcıları Toplantısında, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ortasındaki demiryollarının yeniden faaliyete geçmesi için ortak mutabakata varıldığını duyurdu.

Azerbaycan ve Ermenistan’ın ortasındaki ulaşım hatlarının yeniden açılmasına ilişkin konuların görüşüldüğü toplantıya ilişkin açıklamada şu konulara yer verildi:

“Oturum yapma havasında geçti. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında ulaşım yollarının yeniden açılmasına yönelik prosedürlerin uyumlaştırılması konusunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Özellikle yeniden tesis edilmesi için somut adımlar atıldı. ve Yeraskh (Arazdeyen)-Culfa-Megri-Horadiz güzergahındaki demiryolu bağlantısının düzenlenmesi konusunda ortak bir anlayış sağlandı.

Müzakerelerin sonuçları Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderlerine bildirilecek. Taraflar, üçlü çalışma kümesi çerçevesinde çalışmaya devam etme konusunda anlaştılar.”

Sovyetler Birliği döneminde var olan Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demiryolu hattı, Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali nedeniyle yıkılmıştır.

2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları tarafından imzalanan üçlü bildiride eski ulaşım hatlarının yeniden açılması konusu yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu