Ekonomi

Ferrari yeni V12 modelleri 12Cilindri ve Spider’ı tanıttı

NYSE:RACE olarak işlem gören lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, yüksek performanslı benzinli motorlarının meraklılarını hedefleyen iki yeni V12 modelini, 12Cilindri ve 12Cilindri Spider’ı tanıttı. Perşembe akşamı Miami’de düzenlenen bir etkinlikte gerçekleştirilen tanıtım, 2023 yılında tanıtılacak beş yeni modelin ardından şirketin bu yılki ilk ürün lansmanı oldu.

Ferrari, elektrifikasyon stratejisinde ilerlerken, 2019’dan bu yana hibrit-elektrikli araçlarla ürün gamını genişletiyor ve 2025’in sonuna kadar ilk tam elektrikli aracını piyasaya sürme yolunda ilerliyor. Elektrikli araçlara doğru bu kaymaya rağmen Ferrari, Avrupa Birliği’nin e-yakıtla çalışan araçları ICE araçların gelecekteki aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasından muaf tutma kararıyla desteklenen geleneksel içten yanmalı motorlu (ICE) otomobillere bağlı kalmaya devam ediyor.

Yeni tanıtılan 12Cilindri ve üstü açık muadili 12Cilindri Spider, 1950’lerin ve 1960’ların ikonik grand-tourer (GT) modellerinden ilham alıyor. Her iki otomobil de Ferrari’nin dört kapılı, dört koltuklu modeli Purosangue’de kullanılana benzer 12 silindirli ünlü benzinli motoruyla donatılmıştır. Ortadan öne monte edilen bu V12 motor 830 beygirlik müthiş bir güç üreterek otomobilleri saatte 340 kilometreyi (saatte 210 mil) aşan hızlara çıkarıyor.

İtalya’da 12Cilindri’nin fiyatı 395.000 € (yaklaşık 422.000 $), 12Cilindri Spider’ın fiyatı ise 435.000 € olup, Ferrari’nin fiyatlandırma yelpazesinin orta-yüksek segmentinde yer almaktadır. Şirket, 12Cilindri’nin Avrupa’daki teslimatlarına bu yılın son çeyreğinde başlamayı öngörüyor. 12Cilindri Spider’ın ise 2025’in ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Ferrari’nin iddialı yol haritası, markanın ilk elektrikli aracının da yer alacağı 2023 ve 2026 yılları arasında 15 yeni modelin piyasaya sürülmesini içeriyor. Bahsi geçen fiyatlandırma, 1 $ – 0,9351 € olan mevcut döviz kurunu yansıtmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu