Haber

Giresun ve Ordu’da iki depremzede doğum yaptı

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen ve 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle kentlerini terk eden iki hamile, Giresun ve Ordu’da bebeklerini dünyaya getirdi.

Hatay’ın Antakya ilçesindeki evi ağır hasar gören 36 haftalık hamile Büşra Ehil, eşi ve üç çocuğuyla birlikte tanıdıkları aile tarafından Trabzon’a davet edildi.

28 yaşındaki Yetkin, Trabzon seyahatleri sırasında doğum sancısı çekti. Ehil, Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Nilsu” adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Büşra Ehil, deprem sırasında eşi Ahmet, 9 yaşındaki oğlu Mehmet ve 6 yaşındaki Halit ile dışarı çıktığını gazetecilere anlattı.

Evden çıkarken beyin sarsıntısı nedeniyle çocukla birlikte yere düştüğünü anlatan Uzman, “Yıkılan bahçenin üzerinden çıktım. Duvarlar ve merdivenler yıkılmıştı, oradan çıktık.” söz konusu.

Eşinin tamamen dağılmadan önce eve gidip kıyafet aldığını belirten Yetkin, “Mahallede çadır vardı ona gittik. 2 gün bekledik kimseyle iletişim kuramadık. telefonlar düzgün çalışmıyordu. 2 gün sonra ağrılarım tutsun diye oradan çıkıp iletişim kurmaya çalıştık. Birkaç gün sonra buraya gelmek için araç bulmaya çalıştık.” dedi.

Ablasının üniversite arkadaşının kendilerini Trabzon’a davet ettiğini kaydeden Yetkin, şöyle devam etti:

“Kahramanmaraş’a kadar gittik, gelip aldılar bizi. Trabzon’a giderken Giresun’da hastalanınca durmak zorunda kaldık. Ameliyata aldılar, doğum yaptım, şimdi iyiyim, çok şükür bebeğim ameliyat oldu bugün ameliyattan çıktı sağlığı şu an çok iyi herşey yolunda sağ olsunlar çok güzel bir şekilde ağırlandık hastane yönetimi hemşire doktor… Allah onlardan bin kere razı olsun.”

Başhekim Doç. Berkan Şahin ise deprem bölgesinden gelenleri kendi ülkelerinde olduğu gibi en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Şu ana kadar deprem bölgesinden gelen iki hamilenin hastanede doğum yaptığını belirten Şahin, “Annelerimiz de bebeklerimiz de sağlıklı. Bir anne ve bebeğimizi taburcu ettik. Bir annemiz ve bebeğimiz takip ediliyor. , sağlıkları da iyi.” söz konusu.

Kahramanmaraş’taki evleri depremde hasar gören Necati ve Eda Demirdelen çifti, yakınları ile Ordu’ya geldi.

Demirdelen, hamileliğinin son haftasında başvurduğu Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Talha” adını verdikleri üçüncü çocuğunu sezaryenle dünyaya getirdi.

Hastane yetkilileri, anne ve bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu