Haber

Hafif Zihinsel Engelli Sezen Kaya Türkiye Karate Şampiyonası’nda İkinci Kez Şampiyon Oldu

İZMİR’de yaşayan hafif zihinsel engelli 21 yaşındaki Sezen Kaya, Türkiye Karate Şampiyonası’nda ikinci kez para karate şampiyonu oldu. Daha önce gülle atmada şampiyonluklar elde eden Kaya, karatedeki başarısını artırmayı hedefliyor.

İzmir’de esnaflık yapan Meryem ve Arkın Kaya çiftinin tek kızları hafif zihinsel engelli Sezen Kaya, 12-16 Temmuz tarihlerinde Bursa’da düzenlenen Türkiye Karate Şampiyonası’nda para karatede şampiyon oldu. Daha önce Ege’de gülle atmada iki kez bölge şampiyonluğu kazanan Sezen Kaya, para karatede ikinci kez şampiyon oldu. Çok memnun kaldığını söyleyen Sezen Kaya, “Karateyi çok seviyorum. Bu yarışa çok iyi hazırlandım. Haftada 5 gün antrenman yapıyorum. Spor yapmaya istekliyim. Bu beni hiç rahatsız etmiyor. Hiç spor yapmadım.” “Bazen sadece Japonca olduğu için söylemekte zorlanıyorum” dedi.

‘SEZEN İLE SINIRLARI KALDIRDIK’

Sezen ile yaklaşık 3 yıldır çalıştıklarını anlatan antrenörü Melodi Karamartinler, sporcu ahlakına sahip olduğunu ve disiplinli çalıştığını söyledi. Sezen’in beklenmedik bir performans sergilediğini söyleyen Karamartinler’in Sezen ilk geldiğinde bu branştan haberi yoktu. Ancak gülle atma ve atletizmle uğraştığı için bir sporcu etiği vardı. Ailesi de ona çok destek olmuştur. Özel bir çocuk olduğu için başlarda biraz tedirgin olsak da onu tanıyınca şaşırdık. Hiçbir zorluk yaşamadık. Birbirimizi sevdik. Hep burada olmak istedi. İlk başta başarı beklemiyorduk. Burada sosyalleşmeyi amaçladık. Ayaklarını biraz daha açmayı, daha uygun yumruklar atmayı öğrendi. Sonları kaldırdık. Daha büyük hedeflere doğru ilerliyoruz dedi.

Özel bireylerin gelişimlerini sporla desteklediklerini kaydeden Karamartinler, Sezen’in kara kuşak sahibi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Özel bireyler kas kümelerini sporla çalıştırmayı öğrenirler. Susan yetenekli bir kişidir. Her öğrenciye hangi eğitimi veriyorsak aynı formda devam ediyorum. Zorlanmadı. 30 kişilik bir sınıfta bile koçluk yapabilir. Her kemerin farklı bir görevi vardır. Bu spor tarzı, gelişimine değerli bir katkı sağlar.

KARATE BAZI İÇİN BELEDİYELERDEN PARA İSTENDİ

Baba Arkın Kaya ise Karate Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Karate Şampiyonası’na ikinci kez katılarak kendilerini gururlandıran kızı Sezen Kaya’ya teşekkür ederek, diğer engelli sporculara başarılarının devamını diledi. Turnuvayla ilgili tekliflerini İzmir’deki yöneticilerle paylaşan Kaya, şunları söyledi: Bu turnuvada kafama takılan tek soru; Diğer birçok sporcumuzun belediyelerini temsilen Bursa’ya geldiğini gördüm. Neden İzmir Büyükşehir Belediyesi veya Bornova Belediyesi olarak bir karate grubumuz yok? Bir kulüp kuralım. İki kez Türkiye Şampiyonu olan kızım Sezen Kaya ve öğretmenleriyle birlikte bunun reklamını yapmaya hazırız” dedi.

haberdazkiri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu