Haber

Kadıköy Belediyesi scooterları kaldırımda topladı

– Kadıköy Belediyesi kaldırımda scooter topladı

İSTANBUL – Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, önceki gün ilçede elektrikli scooter yoğunluğuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye ekipleri, yayaların haklarını korumak amacıyla kaldırımlardaki scooterları toplamak için bugün harekete geçti ve cezai işlem uyguladı.

Kadıköy Belediyesi ekipleri, Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın önceki gün yaptığı açıklamanın ardından harekete geçti. Önder Şerdil Dara Odabaşı ve gruplar, Kadıköy sokaklarına inerek incelemelerde bulundu. Daha sonra gruplar yol ve kaldırımda bulunan scooterları toplayarak cezai işlem uyguladı. İşlemlerin gerekçesinin yayaların haklarının korunması ve kanunda yer alan hususların uygulanması olduğu belirtildi. Şimdiye kadar 80 scooter belediye ekipleri tarafından kaldırılırken, 60 scooter ise şirket yetkilileri tarafından yerlerinden kaldırıldı. Scooter firmalarına belediye grupları tarafından makul bir süre verilerek scooter’ları almaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Verilen süre içinde herhangi bir hareket göstermeyen scooterlar, kilitleri kesilerek belediye depolarına götürülerek bulundukları yerden kamyonete yüklendi. Belediye ekiplerince toplanan scooter’lar için toplam 49 bin 360 TL’lik cezai işlem uygulandı. Uygulamanın gün boyu devam edeceği belirtildi.

Faaliyete ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Son 2 gündür hem sosyal medya üzerinden hem de sizlerin aracılığı ile halka yaptığımız davette Kadıköy’deki kaldırımlarla ilgili çalışma başlatacağımız belirtildi. Yayaların rahat geçebilmesi için özellikle scooter, kurye motorları, masa ve sandalyeler için.Bugün kaldırımlarda yaya geçişini engelleyen, engelli araçların ve bebek arabalarının geçişini engelleyen scooterların toplanacağını duyurduk. Gruplar kaldırımlardaki tüm scooterları toplayacak.Tekrar tekrar söylüyorum.Çıkartılmasını istiyoruz. Kaldırım işgallerinin bitmesini istiyoruz. Yayalara ait kaldırımlara usulsüz ve izinsiz park edilmesine karşıyız. Bizim mücadelemiz kaldırımların sadece yaya kullanımına açılması.” ifadelerini kullandı.

Scooter ile ilgili konuşan vatandaş Aysel Aray, “Scooter kullanan gençler var. Türkiye’de alt yapı ve yollar scooter’a uygun olmadığı için sıkıntılar var. Gençler istediği gibi kullanamıyor. Bence tehlikeli.”

(OH-CGK-BA-Y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu