Haber

Kanada’da 3 yıl uyuşturucu taşımak suç değil

British Columbia eyaletinin Ruh Sağlığı ve Bağımlılık İl Müdürlüğü bugün 3 yıl geçerli olmak üzere 2,5 grama kadar uyuşturucu madde bulundurmanın kabahat olmadığını açıkladı.

Uyuşturucunun yasa dışı olmaya devam edeceği ancak toplamda 2,5 gramdan az uyuşturucu bulunan yetişkinlerin gözaltına alınmayacağı, suçlanmayacağı veya mallarına el konulmayacağı belirtildi.

polis haber verecek

Bunun yerine, polisin veya yetkililerin bu kişilere mevcut bağımlılıkla mücadele hizmetleri hakkında bilgi vereceği veya yardımcı olacağı belirtildi.

Bu muafiyetin kokain, eroin ve morfin gibi uyuşturucu madde konularını kapsadığı belirtildi.

17 yaş altı kapsamaz

Açıklamada, uygulamanın bugünden 31 Ocak 2026 tarihine kadar geçerli olacağı, okul ve okul kampüsleri ile 17 yaşından küçükleri kapsamayacağı belirtildi.

Bakanlık, uygulamanın amacının, kullanımla ilgili sorunları olan kişilerin hayat kurtaran yardıma erişimini engelleyen ‘utanç ve damgalamayı’ sona erdirmek olduğunu vurguladı.

“Bu adım kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlıyor”

Ruh Sağlığı ve Bağımlılıktan Sorumlu Devlet Bakanı Jennifer Whiteside yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Uyuşturucu kullanıcılarının hatalarını gidermek, madde kullanımıyla ilişkili kaygı ve utancı ortadan kaldırır ve hayat kurtaran sütunlara ulaşma konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Bu, daha fazla kişinin hizmetlere ve takviyelere erişmesi için hayati bir adımdır.

haber-muratpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu