Haber

Kıbrıs Rum lideri İran Büyükelçisini Protesto Etti

Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Nikos Hristodulidis’in İran’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) iş yapması nedeniyle İran’ın Lefkoşa Büyükelçisi Alirıza Salarian’ı Cumhurbaşkanlığına çağırarak durumu protesto ettiği iddia edildi.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis Gazetesi’nde yer alan haberde, KKTC’de yaklaşık 15 bin İranlı’nın yaşadığı, Türkiye ve KKTC’nin İranlı iş insanlarını Ada’ya yatırım yapmaları için teşvik ettiği ileri sürüldü.

Haberde, Rum lider Hristodulidis’in İran’ın Lefkoşa Büyükelçisi Alirıza Salarian’ı Cumhurbaşkanlığı’na çağırarak, KKTC’de iş yapan İranlı iş insanlarının duyduğu rahatsızlık nedeniyle durumu protesto ettiği bildirildi.

Büyükelçi Christodoulides’e de, “İran devleti bir iş insanının nerede faaliyet gösterebileceğini engelleyemez. İranlı iş insanlarının kuzeyi tercih etmesinin temel nedeni, Güney Kıbrıs’ın İranlı iş adamlarını cezbetmek için teşvikler sağlamaması ve birçoğunun Avrupa Birliği ile paralel olmasıdır. (AB) yaptırımları. çılgınlık.” şeklinde belirtilmiştir.

Gazetenin haberinde, özel teşviklerle KKTC’nin İranlı iş adamları, turistler ve öğrenciler için cazip bir destinasyon haline geldiği kaydedildi.

ipsalahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu