Ekonomi

RA’nın Kahramanmaraş depremleri nedeniyle attığı adımlar

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’daki mükelleflerin işlerini yürütecek durumda olmaması nedeniyle bir dizi önlem alındığı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın attığı adımlar hakkında bilgi verdi.

Deprem “mücbir sebep” sayıldı

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, depremden etkilenen illerdeki deprem tarihi prestijine dikkat çekildi. “mücbir sebep”devlet açıklandı.

Mükelleflerin sorumlulukları ertelendi

Paylaşımda, deprem bölgesindeki 669 bin 562 aktif vergi mükellefinin yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini 6 Şubat 2023 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında ertelediği belirtildi.

Beyanname verme süreleri uzatıldı

Normalde sunulması gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süresinin 15 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığı, bu beyan ve bildirimler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödeme süresinin ise 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığı kaydedildi.

Geçici vergi beyannamesi kabul edilmeyecektir.

2023 yılının 1. aralıklı vergi transferine ait kesintili vergi beyannamelerinin alınmayacağının belirtildiği paylaşımda şu bilgilere yer verildi:

Vergi, taksit ödemeleri ertelendi, borçlar taksitle ödenebilecek

Ayrıca bu illerde toplam 2 milyon 166 bin 685 motorlu taşıtlar vergisi mükellefi de erteleme düzenlemesinden yararlanacak. 11 ilde ödenmesi gereken yaklaşık 37.1 milyar liralık vergi ödemelerini ise 6 ay erteliyoruz. Mart, Mayıs ve Temmuz 2023’te ödenecek taksitlerin ödeme tarihini, mücbir sebebin sona ermesini müteakip Ağustos, Ekim ve Aralık 2023’e erteliyoruz. Ayrıca bu yerlerdeki borçluların vergi dairelerine olan borçları da gerekli şartları sağlamaları halinde faizsiz olarak en fazla 24 ay taksitle ödenebilecek.

Bağışlar vergiden düşülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı yardım kampanyalarına yapılan ayni veya nakdi bağışların ilgili yılın vergi matrahlarının tespitinde indirim olarak değerlendirilebileceğinin belirtildiği paylaşımda, yapılan nakdi yardımların tamamı depremlerden etkilenen afetzedeler için Türk Kızılayı ve AFAD Başkanlığı tarafından açıklanan hesaplara yapılan bağış ve yardımlar vergiye tabi gelir ve kurumlar vergisidir. Mükelleflerin indirim yapabileceğinden bahsedildi.

Bağış ve yardımlardan KDV hesaplanmayacak

Paylaşımda, bu mükelleflerin işletmelerinde bulunan veya dışarıdan temin edilen ihtiyaç malzemelerinin AFAD’a veya AFAD’ın yönlendirdiği kamu kurum ve kuruluşlarına bağışlanması halinde bu bağışların tamamının bedelsiz olarak mahsup edilebileceği belirtildi. Bağış ve yardımlardan KDV hesaplanmayacağı, bağış ve yardımlardan doğan KDV’nin de işletmeler tarafından indirilebileceği kaydedildi.

Ücretsiz konaklama hizmeti veren işletmelerden KDV ve konaklama vergisi alınmayacaktır.

Konteynerlerde KDV indirimi

Depremden etkilenen illerimizde akaryakıt satışlarında belge sistemini kolaylaştırıcı tedbirler alınmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde duyurulmuştur. 2023 yılı sonuna kadar beyan edilen 10 ilde depremden etkilenen vatandaşlarımızın kullanması için yapılan suram ve montaj işleri dahil prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV oranını yüzde 1’e indirdik. 6790 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile harika bir devlet.

yunusemre-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu