Haber

Rus bombardımanı: Ukrayna’da enerji hatlarında ağır zarar

Rusya, Ukrayna’nın altyapısını hedef aldı. Saldırılar sonrası ülkede elektrikler, sular kesildi, kalorifeler devre dışı kaldı. Kiev Belediye Başkanı Kliçko, İkinci Dünya Savaşı sonrası en zor kıştan bahsediyor.Başkent Kiev ve Ukrayna’nın başka bölgelerinde Rusya’nın Çarşamba günü düzenlediği saldırılarda aralarında hastanedeki bir bebeğin de bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Saldırılarda başkentin altyapısının büyük zarar gördüğünü söyleyen Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko,İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en güç kışı geçireceklerini söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Kliçko, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i sivil altyapıya zarar vererek daha fazla Ukraynalı’yı mülteci pozisyonuna düşürmekle suçladı. “Ama bu olmayacak” diyen Kliçko, Ukraynalıların hala kararlı olduğunu söz etti.

Enerji santralleri çalışmıyor

Ukrayna Güç Bakanlığı da Kiev’in dışındaki diğer bölgelerde de altyapının ziyan gördüğünü açıkladı. Bakanlık Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, ülkenin geniş bir kesitinde altyapının ziyan görmesi nedeniyle elektriklerin kesildiğini ve ısıtıcıların devre dışı kaldığını duyurdu. Güç çizgilerindeki zararın ağır olduğu vurgulanan açıklamada, tamirin vakit alacağı da belirtildi. Hücumlar sonrası nükleer, hidrolik ve öteki güç santrallerinin devre dışı kaldığına işaret eden Bakanlık, ülke genelinde kaç hanenin kesintilerden etkilendiğine ait ise bilgi vermedi.

Kliçko’nun açıklamasına göre başkent Kiev’de susuz kalan kent sakinlerinin sayısı 3 milyonu buluyor.

Enerji kıtlığının yaşandığı Ukrayna’da bir yandan da çok sayıda ısı odaları inşa ediliyor.

dpa/HS,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu