Ekonomi

Samsun’un Terme ilçesinde sebze-meyve kurutma tesisi faaliyete geçti.

Samsun Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, günlük yaklaşık 1 ton üretim kapasitesine sahip ilçenin ilk sebze-meyve kurutma tesisinin deneme üretimini tamamlayarak hizmete başladığını duyurdu.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) desteğiyle alternatif tarımda yeni bir hizmeti hayata geçirdiklerini belirten Lider Kılıç, tesisin toplam bütçesinin 5 milyon TL olduğunu söyledi. Kılıç, “Tarım potansiyeli yüksek olan ilçemizde son dönemde mevsimsel değişiklikler ve alternatif tarım arayışları sonucunda hurma ve diğer meyve sebze çeşitlerinin kurutulmasında artış olduğunu tespit ettik. Ön çalışmalarımızın ardından Çalışmaların ardından DOKAP’a meyve sebze kurutma tesisi için hibe başvurusunda bulunduk. “Projemiz onaylandı ve 3 milyon lira hibe aldık. Terme Belediyesi olarak 2 milyon TL’lik eş finansman desteği sağladık ve 5 milyon TL’lik tesisimizi hayata geçirdik” dedi.

Tesisin bölgedeki çiftçi ve girişimcilere hizmet vereceğini kaydeden Başkan Kılıç, “Son dönemde hurmanın kurutulması ve satışı konusunda önemli bir çalışma yapılıyor. Hemşerilerimiz kendi imkanlarıyla, zor şartlarda üretim yapmaya çalışıyor. Görüyoruz.” Bu boşluğu ve böyle bir çalışmanın yapılması gerekiyor.” Meyve sebze kurutma tesisimizi kurduk. Deneme üretimi tamamlandı. Günlük yaklaşık 1 ton üretim kapasitemiz var. Amaç ilçemizde ve çevre ilçelerimizde meyve ve sebzelerin kurutulması, tarım ürünlerinin ise taze tüketim zamanından önce ürüne değer katacak kuru ürünlere dönüştürülmesi olacak. Yakın gelecekte ilçemizde kuru meyve ve sebzelerin ilimizdeki perakende ve toptan satış noktaları başta olmak üzere ülke genelinde satışına başlanacaktır. Kurutmanın yanı sıra paketleme makinelerimiz de kuruldu. Paketleme makinelerimiz aynı bölgedeki istiridye mantarı üretim çadırlarımıza da hizmet verecek. Ayrıca kendi meyve ve sebzesini kurutmak isteyen tüm vatandaşlarımıza da kurutma tesisimizden hizmet verilecektir. “Alabilir” dedi. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu