Sağlık

Türkiye’de en yüksek stres ve depresyon

AXA Kümelenmesi, Ruh Sağlığı ve Zindelik Araştırması 2023’ü yayınladı. Türkiye, ABD, Meksika, ABD dahil 16 ülkede 18-74 yaş arası 30 bin kişiyle gerçekleştirilen araştırma ile yaş ve cinsiyetin ruh sağlığı üzerindeki etkileri yakından incelendi. Filipinler ve Tayland. İşyerinde ruh sağlığını desteklemenin refahı ve verimliliği artırdığının vurgulandığı araştırmada, son dönemde çalışma hayatının en sıcak gündem maddelerinden biri haline gelen “çalışanların elde tutulması” konusunda da öneriler sunuluyor. .

AXA’nın 2023 Ruh Sağlığı ve Zindelik Araştırma Raporu, COVID-19 pandemisinin etkilerinin daha az hissedilmeye başlandığını ve önlemlerin (sosyal mesafe, karantina) ortadan kalkmasının tüm dünyada bireylerin psikolojisini olumlu etkilediğini ortaya koydu. Katılımcılara iletilen nasıl hissediyorsunuz sorusuna verilen cevaplarda uygun hissettiğini belirtenlerin oranı bu yıl ilk kez araştırmaya dahil edilen Tayland’da en yüksek olurken, Kendini iyi hissetmeyenlerin oranı İngiltere’de en yüksekti.

Kendini iyi hisseden kadınlar erkeklerden yüzde 24 daha düşük

Dünya genelinde kendini iyi hissedenlerin oranı yüzde 24, idare ediyorum diyenlerin oranı yüzde 35, isteksizlerin oranı yüzde 28, bunaldım diyenlerin oranı ise yüzde 13. Çalışma, kadınların yaşlarına veya nerede yaşadıklarına bakılmaksızın erkeklere göre yüzde 24 daha az iyi hissetme ihtimalinin olduğunu buldu. Araştırmanın yapıldığı ülkeler arasında en yüksek gerilim ve depresyon oranları Türkiye’de görülürken, ülke kaygı oranlarında da Çin ve Filipinler ile ilk sırayı paylaştı. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’de daha fazla insanın yalnızlık duygusunu yaşadığı belirlendi.

haber-gurgentepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu