Ekonomi

Wells Fargo talep konusunda şüphe uyandırınca Tesla hisseleri düşüşe geçti

Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) hisseleri, Wells Fargo’nun otomobil üreticisinin fiyat indirimlerinin araç talebi üzerindeki getirilerinin azalmasına ilişkin endişelerini dile getirmesi ve ardından hisse senedini “underweight” seviyesine düşürmesiyle bugün yaklaşık %2 değer kaybetti.

Elektrikli araç (EV) üreticisi, geçen yıl kar marjlarını etkileyen bir fiyat savaşının ardından talepte küresel bir yavaşlama yaşıyor. Tesla’nın piyasa değeri yaklaşık 200 milyar dolar azaldı ve hisseleri bu yıl neredeyse %29 değer kaybetti.

Wells Fargo ayrıca Tesla’nın fiyat hedefini bir önceki 200 dolardan 120 dolara düşürerek Wall Street’teki en düşük hedeflerden birine işaret etti ve hissenin son kapanış fiyatından potansiyel %32’lik bir düşüşe işaret etti. Yatırımcıların Tesla’nın geleceğine ilişkin endişeleri, CEO Elon Musk’ın 2024’teki büyümenin “önemli ölçüde daha düşük” olacağını belirtmesinden bu yana yoğunlaştı.

Karşılaştırmalı olarak Tesla, Microsoft (NASDAQ:MSFT), Apple (NASDAQ:AAPL), Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)), Amazon (NASDAQ:AMZN), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Meta Platforms’u (NASDAQ:META) içeren ve genellikle “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan diğer önde gelen teknoloji şirketleri karşısında düşük performans gösterdi. Hisse senedindeki düşüşe rağmen Tesla, analistlerin kazanç tahminlerini aşağı yönlü revize etmelerine rağmen 52 ile grubun en yüksek ileriye dönük fiyat/kazanç oranını koruyor.

LSEG verilerine göre analistler, Tesla için 2024 kazanç tahminlerini son 30 gün içinde yaklaşık %10,8 oranında düşürdü. Wall Street’te Tesla için ortalama not “tut” seviyesinde kalırken, birçok analist talebin yılın ilerleyen dönemlerinde istikrar kazanabileceğini öne sürüyor.

LSEG verilerine göre, Tesla şu anda hisseyi kapsayan 48 aracı kurumdan “sat” ya da daha düşük seviyeye denk gelen dokuz düşüş notuna sahip ve bu sayı Temmuz 2022’den bu yana en yüksek sayı. Şirketin hisseleri 173,45 dolarla son 10 ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu