Ekonomi

Zonguldak’ta gemi battı, 12 Türk mürettebat kayıp

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan ‘Kafkametler’ isimli Türk bayraklı kuru yük gemisinin sürüklenerek mendireğe çarptığını söyledi. ve gemi battı.

Yerlikaya, şunları söyledi: “Gemide bulunan 12 Türk mürettebatla henüz temas kurulamadı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Sahil Polisi, jandarma, polis ve itfaiye ekipleri hazır durumda. Arama kurtarma çalışmaları derhal başlayacak. Olumsuz hava koşulları düzeldiğinde.”

Diğer gemilerdeki subaylar kurtarıldı

Yerlikaya, öğle saatlerinde Ereğli Limanı’na bağlanan Kamerun bayraklı “Pallada” isimli yük gemisinin halatının kopması nedeniyle karaya oturduğunu belirterek, gemide bulunan 13 mürettebatın kurtarıldığını hatırlattı.

Bakan Yerlikaya, Kamerun bayraklı bir geminin daha halatlarının kopması sonucu sürüklendiğini ve 12 mürettebatıyla birlikte liman römorkörü tarafından kurtarıldığını belirtti.

Meteorolojiden alınan tahminlerin yarın sabah (bugün) havanın daha iyi olacağı yönünde olduğunu belirten Yerlikaya, dün sabahın erken saatlerinde rüzgarın zaman zaman 74 knot’a ulaştığı, dalga boyunun ise 9 metreye ulaştığının paylaşıldığını söyledi. görüş mesafesi de 25 metreye düştü.

‘Arama-kurtarma yapamadık’

“Maalesef bu olumsuz hava koşulları nedeniyle ‘Kafkametler’ isimli gemimizde 12 vatandaşımızın ve 12 Türk mürettebatımızın arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştiremedik, bunu üzüntüyle belirtmek isteriz.” Yerlikaya, sabah saatlerinde havanın arama kurtarma çalışmalarına fırsat vermesini beklediklerini belirtti.

Bakan Yerlikaya, olumsuz hava koşulları düzeldiğinde tüm grupların çalışmalara başlayacağını ve gelişmeleri her zaman kamuoyuyla paylaşacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişmeleri an be an takip ettiğini belirten Yerlikaya, “Duamız ve temennimiz bir an önce bu kardeşlerimize ulaşmaktır. Allah’tan ülkemizi ve şehrimizi her türlü afetlerden korumasını niyaz ediyoruz. Geçmiş olsun. yakında hepimize.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu