Ekonomi

Apple OpenAI’de yönetim kurulu gözlemcisi rolünü garantiledi

Salı günü Bloomberg News tarafından bildirildiği üzere, teknoloji endüstrisi için önemli bir gelişme olarak Apple (NASDAQ:AAPL), OpenAI’nin yönetim kurulunda gözlemci bir rol üstlenecek. Apple’ın App Store’unu denetleyen ve şirketin eski pazarlama şefi olan Phil Schiller gözlemci pozisyonuna atandı. Schiller henüz herhangi bir yönetim kurulu toplantısına katılmazken, bu düzenlemenin yılın ilerleyen dönemlerinde başlaması planlanıyor.

Bir şirketin yönetim kurulundaki gözlemci, yönetim kurulunun karar alma sürecine vakıftır ancak oy hakkı ya da diğer yönetsel yetkilere sahip değildir. Bununla birlikte, bu rol şirketin iç stratejilerinin ve kararlarının derinlemesine anlaşılmasını sağlar.

Apple’ın OpenAI’deki yeni rolü, Haziran ayında OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun Apple cihazlarına entegrasyonuna ilişkin duyurusunu takip ediyor. Buna ek olarak Apple, Siri sanal asistanı da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarında uygulanacak olan “Apple Intelligence” teknolojisini de tanıttı.

Yapay zeka alanındaki gelişmeleriyle tanınan OpenAI, Mart ayında yönetim kuruluna yeni direktörler atadığını duyurmuştu. Yeni direktörler listesinde OpenAI CEO’su Sam Altman, Bill ve Melinda Gates Vakfı eski CEO’su Sue Desmond-Hellmann, Sony Entertainment eski başkanı Nicole Seligman ve Instacart CEO’su Fidji Simo yer alıyor.

Apple ve OpenAI bu yeni yönetim kurulu gözlemci rolü hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bu hamle, hızla gelişen yapay zeka dünyasında yollarını bulmaya çalışan iki kuruluş arasındaki artan ilişkinin bir göstergesi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu