Ekonomi

Bitcoin, BOJ kararından sonra 29.000 dolarda kaldı

Japonya Bankası ( BOJ) getiri eğrisi kontrolü (YCC) uygulamasını değiştirerek 10 yıllık tahvil getirilerine uygulanan son sınırı yüzde 0,5’ten yüzde 1’e düşürdü.

Tahvil faizleri kararın ardından yükseldi ve bu gelişme bitcoinBOJ’un YCC uygulaması da dahil olmak üzere tüm riskli varlıklar için olumsuz bir ortam yarattı.

Cuma gününün erken saatlerinde, Bitcoin (BTC) 29.000 doların üzerinde kaldı. Ancak BoJ’un düşük faiz oranlarını korurken likiditeyi artıran YCC uygulamasında yaptığı değişiklikler tahvil getirilerini artırdı.

Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranı hedefini YKK ile yüzde 0,1 olarak belirledi. 10 yıl Devlet tahvili getiri hedefini yüzde 0’da tutmaya devam etti. Ayrıca banka, Aralık 2022’de de 10 yıllık getiriyi yüzde 0 hedefi civarında yüzde 0,5 oranında artırmaya veya azaltmaya izin verme politikasını sürdürerek kararına devam etti.

Ancak banka, yüzde 0,5 bandının kesin bir üst sınır değil, yalnızca referans olacağını belirtti. Bu, verim eğrisi kontrolünde daha fazla esneklik vaat ediyor.

faiz stratejisti Rishi Mishratweetinde, ” BOJ 0,5 seviyesini koruyarak limiti yüzde 1’e çıkardı ancak açıklamada kullanılan dildeki belirsizlik esnek bir ortam oluşturuyor. Kanaatimce bu çok uygun bir YCC düzenlemesi ama insanları bu kararın sandıkları kadar şahin olmadığına inandırmak için bilinmeyen bir dil kullanıldı.”söz konusu.

Kalkınma, Uluslararası Para Fonu ( IMF), BoJ’u faiz oranlarını yükseltmek için verim eğrisi kontrolünden uzaklaşmaya davet ettikten birkaç gün sonra.

Birkaç yatırım bankası, faiz oranlarının 50 baz puandan 100 baz puana çıkabileceğini tahmin ediyor. Goldman Sachs, bunun piyasaları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Bitcoin, BoJ kararının ardından büyük bir değişime uğramadı ve 29.250 dolar civarında işlem görmeye devam etti.

Besledive diğer değerli merkez bankalarının faiz oranlarını yüksek tutma yönünde tavır alması, BOJ’un tahvil piyasasındaki kontrolünü gevşetmesi, riskli varlıklar için sert bir ortam yaratabilir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu