Ekonomi

Günlük kiralık evler otel sektörünü olumsuz etkiliyor

– Günlük kiralık konut otel şubesini olumsuz etkiliyor

Ağırlama departmanı yeni düzenlemeleri bekliyor

İSTANBUL – Konaklama sektörü, günübirlik kiralık konutlarla ilgili yapılacak düzenlemeleri bekliyor. Daire, yapılacak düzenlemelerle eşit kuralların oluşmasını istiyor. Kişi başı gecelik harcamaların 100 dolara çıktığı ilk 6 ayda geceleme sayısındaki azalmanın, günübirlik konutlara yönelimden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılının ilk 6 ayına ilişkin turizm verilerini açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 10,5 olan geceleme 9,9 geceye geriledi. Kişi başı gecelik harcama yüzde 11,9 artarak 99,9 dolara yükseldi. 2017 yılında 62 dolara gerileyen kişi başı gelir 100 dolara yaklaştı.

Bakan Ersoy, bu gelişmelerin yanı sıra günübirlik kiralık konut kiralayanlara belirli yükümlülükler getirileceğini, uygulamanın dünyadaki örnekleri doğrultusunda yapılacağını duyurdu. Turizm kolunun en değerli yapı taşlarından biri olan otel işletmecileri bu açıklamalardan oldukça memnun kaldı.

“Günlük kiralamalar sektörümüzü vuruyor”

Üst düzey yönetici Mehmet Aksekili, günlük kiralamaların otel işini olumsuz etkilediğinin altını çizerek, “Otele gelen müşteriler genellikle yaz aylarında tatil için gelirken, kış aylarında ise iş ve sağlık turizmi için geliyorlar. sektörümüze darbe vuruyoruz. Özellikle kalabalık aileler günübirlik kiralamayı tercih ediyor. Otelciler olarak biz otelciyiz. “Şartlarımızın günübirlik kiralayanlarla eşit olmasını istiyoruz. Otelciler olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Aynı yükümlülükleri yerine getirmelerini talep ediyoruz” dedi.

İstanbul’daki otel doluluk oranlarının beklenen seviyede olmadığını belirten Aksekili, “Şu anda İstanbul’daki otellerde doluluk oranı yüzde 50 civarında. Önümüzdeki aylarda doluluk oranının bu rakamlarda kalacağını öngörüyoruz. Kültür Bakanımız ifade etti şu anda kişi başı günlük harcama 99 dolar civarında bu böyle biraz daha böyle devam edecek sıradan turist genelde 4 gün kalıyor şimdi ortalama 2 gün kalıyor bu Her sene Ortadoğu ve Avrupa’daki gurbetçi vatandaşlarımızdan yoğun bir talep oluyor. Beklentimiz Avrupa’dan daha fazla turist çekmekti ama genel olarak durum böyle değil. Şube olarak ivmeyi yakalayamadık.” dedi.

(UGR-ACÖ-E)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu