Ekonomi

Reuters anketi: Türk lirası altı ayda yüzde 12 değer kaybedecek

Reuters’in uluslararası döviz kuru analistlerine yaptığı anket sonucunda Türk lirasının dolar karşısında altı ayda yüzde 12 değer kaybetmesinin beklendiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe’ye göre Anket 28 Şubat – 3 Mart tarihleri ​​arasında 150 uzmanla gerçekleştirilmiştir. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para biriminin Türk Lirası olduğunu hatırlatan ajans, dolar/TL kurunun önümüzdeki 6 ayda 21,68 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini yazdı.

Bu sonucu Reuters’e pahalıya mal eden ABD merkezli uluslararası finans şirketi Wells Fargo’nun uluslararası ekonomisti Brendan McKenna, “Merkez Bankası’nın bağımsız olmaması ve para politikalarında geleneksel yaklaşımın ihlali liranın değer kaybetmesine neden olacak. öngörülebilir gelecekte de değer kaybetme eğilimini sürdürecektir. Tabii Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rejim değişikliği olmazsa…”

Reuters ise enflasyonun Şubat ayında aylık bazda artmasına rağmen yıllık bazda yüzde 55,5’e gerilemesini bekliyor. (HABER MERKEZİ)

haberevren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu