Haber

Sera Kadıgil kimdir? Sera Kadıgil hangi partiden? Sera Kadıgil kaç yaşında, nereli?

Gündemdeki isimlerden biri olan Sera Kadıgil ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Sera Kadıgil’in hayatını araştırıyor. Peki, Sera Kadıgil kimdir? Sera Kadıgil hangi partiden? Sera Kadıgil kaç yaşında, nereli? Detaylar burada.

SERA KADIGIL KİMDİR?

Saliha Sera Kadıgil Sütlü (29 Kasım 1984, İstanbul), Türk siyasetçi ve hukukçudur. Türkiye İşçi Partisi’nin 27. dönem İstanbul Milletvekili olarak görev yapmaktadır. 29 Kasım 1984’te İstanbul’da doğdu. 2003 yılında Vefa Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2010 yılında aynı üniversitede özel hukuk alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Kadıgil; Yüksek lisans tezini Londra Queen Mary Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalar sonucunda film yapımları üzerine tamamladı. Kadıgil, İstanbul Üniversitesi’nde doktorasına devam etmektedir.

Hukuk mesleğini kültür sanat hukuku alanında ağırlaştıran Kadıgil, kuruldukları günden bu yana birçok tiyatro ve sanat kuruluşunun yanı sıra Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası gibi emek örgütlerinin avukatlığını üstlenmiştir. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu üyeliği yaptı.

2011-2012 ortalarında CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyeliği yaptı ve 2014 yılından itibaren 3 dönemdir parti meclis üyesidir. 27. Dönemde CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçilen Kadıgil, TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesidir. 25 Haziran 2021 Cuma günü CHP’den istifa ederek TİP’e geçti. Parti sözcüsü ve Yasama Bürosu sekreteri olarak görev yapıyor. 2022 bütçe görüşmeleri sırasında yanında getirdiği hoparlörle “Yalan” ve “Bullshit” şarkılarını çalarak o sırada konuşmakta olan Fuat Oktay’ı protesto ederek konuşmasını yarıda kesmesine neden oldu. Protesto sonrası TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kınanan Kadıgil, Türkiye Büyük Millet Meclisi tüzüğünü yeterince savunma hakkını kullandığı için bütçe görüşmelerinde Erkan Baş TİP adını aldı. . 2023 Türkiye Genel Seçimlerinde Türk Personel Partisi listesinde İstanbul 1. Bölge 1. Sıradan milletvekili adayı oldu.

Özel hayat

O evli. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir.

divrigi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu