Haber

Sırbistan ve Bosna-Hersek, Türkiye’deki depremzedelere yardım göndermeye devam ediyor

Batı Balkan ülkeleri Sırbistan ve Bosna-Hersek, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlerin yaralarını sarmak için yardım kampanyalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’nde toplanan yardımın ilk bölümü deprem bölgesine gönderilirken, yardımda bulunmak isteyenlerin büyükelçilikle iletişime geçebileceği belirtildi.

Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar, 7 tırlık yardım konvoyu hazırladı.

Novi Pazar Kent Yönetimi ve bölgedeki insani yardım kuruluşlarının iş birliğiyle toplanan yardımlarla ilgili açıklama yapan Edin Kolasinac, önceki günlerde yola çıkan TIR’ın Türkiye’ye ulaştığını, kalan 6 tırın önümüzdeki günlerde yola çıkacağını söyledi. Kısa bir zaman.

Dünyanın en insani ülkelerinden biri olan Türkiye’ye yardım ulaştırabilmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kolasinac, “Büyük bir acı. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm.” söz konusu.

Bosna Hersekli Nine birikimlerini depremzedelere gönderdi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi caminin önünde depremzedeler için çarşı düzenlendi.

Gülbahar Derneği’nden Hatice Kübra Dolaş, kermese hem Türk hem de Boşnak kadınlarının katıldığını belirterek, çarşıdan elde edilen gelirin AFAD’a gönderileceğini söyledi.

Çarşıya ilginin çok yüksek olduğunu belirten Dolaş, Suriye’deki depremzedeler için de benzer bir kermes düzenleyeceklerini bildirdi.

Bosna Hersekli bir büyükanne de kara gün için biriktirdiği paraları Türkiye’deki depremzedelere gönderdi.

Hafız Nedim Botic sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cuma namazından sonra bir babaanne yanıma geldi ‘Oğlum al bu parayı’ dedi. Bana mendilini uzattı, içinde 500 euro vardı, ‘Aldım’ diye ekledi, açıklamalarda bulundu.

Bosna Hersek İnsani Yardım Kuruluşu Merhamet Derneği de deprem bölgesindeki yardımlarını sürdürüyor.

Merhamet Derneği Başkanı Kenan Vrbanjac, Kilis’te olduklarını ve İHH ile birlikte yemek dağıttıklarını söyledi.

EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu ve Mostar İslam Birliği Meclisi iş birliğinde Bosna Hersek’in güneyindeki Mostar’da yardım kampanyası başlatılırken, EMMAUS Mostar yetkilisi Ömer Avdiç, kampanyaya halkın yoğun bir şekilde katıldığını kaydetti.

haber-battalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu