Ekonomi

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Mayıs’ta Arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Mayıs’ta yıllık yüzde 33,22, aylık yüzde 0,26 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,26, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,02, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,22 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 87,66 arttı.

Ana kümelerde bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksi yüzde 0,10 azalırken, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi yüzde 2,61 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksi yüzde 29,13, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi yüzde 67,20 arttı.

Yıllık Ağrı-GFE’ye göre 3 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek varyasyon gösterdi.

Yıllık artışın en yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 79,85 ile malzemeler ve yüzde 76,10 ile diğer mal ve hizmetler oldu. Geçen yılın aynı ayına göre düşüş gösteren tek alt grup yüzde 3,39 ile enerji ve yağlar oldu.

Aylık Ağrı-GFE’ye göre 2 alt küme daha düşük, 9 alt küme daha yüksek değişti.

Bir önceki aya göre azalan alt gruplar ise sırasıyla yüzde 5,36 ile güç ve yağlar, yüzde 1,92 ile gübre ve toprak iyileştiriciler oldu. Öte yandan, aylık artışın en yüksek olduğu alt kümeler ise sırasıyla yüzde 5,02 ile veteriner harcamaları ve yüzde 3,65 ile sarf malzemeleri oldu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu