Yaşam

Türk Sinemasının Usta İsmi Hikmet Taşdemir Silivri’de veda etti

TÜRK sinemasının usta ismi oyuncu Hikmet Taşdemir (82), Silivri’de son yolculuğuna uğurlandı. Taşdemir’in cenazesine katılan rol arkadaşı Mehmet Yüksel, “Sinema camiasında bir vefasızlık var. Şu anda burada sadece Gani abi var. Ben de varım. Gerçekten zor oldu, çok üzgünüm.”

Türk sinemasının kötü adamı olarak bilinen Hikmet Taşdemir, solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden 15 Ocak’ta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne nakledildi. Tedavi altına alınan Taşdemir, yapılan müdahaleye rağmen dün hayatını kaybetti. doktorlardan. Taşdemir, bugün Silivri’de kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Taşdemir’in cenazesine Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, oyuncu ve yönetmen Gani Rüzgar Şavat, oyuncu Mehmet Yüksel, komşuları ve yakınları katıldı. Taşdemir’in naaşı, Piri Mehmet Paşa Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından defnedilmek üzere Fenerköy Mezarlığı’na götürüldü.

Cenaze törenine katılan sinema yönetmeni ve oyuncu Gani Rüzgar Şavat, “Yeşilçam’ı, son karakter oyuncularından yaratanlardandı. Son rehberdi, gitti. Sinema tarihimize baktığınızda” dedi. Cüneyt Arkınları, Yılmaz Güneyleri, Ayhan Işıkları’nı var eden işte bu karakter oyuncularıydı, herkes onların üstünde.” Boyu uzadı ve üzerlerine yürüdü. Ben mütevazı bir sinema oyuncusu, yönetmeni ve senaristiyim. Ama biz onlardan ilham aldık. Sinemayı onlarla öğrendik. Hikmet Taşdemir için ise çizdiği karakterler ve üstlendiği görevler çok değerliydi. Geldiğimiz nokta bugün kimsenin olmadığıdır. Sinemada kimse yok diyeceksiniz. Evet çağımızdan kimse kalmadı. Ama onlardan ilham alan ve onları temel alan bir sonraki neslin burada olması gerekirdi. Hikmet Taşdemir sıradan bir insan değildi. Bugün evde televizyondan izlediğimiz sinemamızın temel taşlarından biriydi. Her sinemada bir karakter yapısı vardı. Hatta Kemal Sunalları yaratanlar bunlardı. Bu yüzden üzülüyorum ve üzülüyorum. “Keşke herkes burada olsaydı” dedi.

Taşdemir’in eski rol arkadaşı Mehmet Yüksel ise üzgün olduğunu belirterek, “Ben Yeşilçam’ın emektar oyuncularından biriyim. Merhumun yeri doldurulamaz. Hikmet abiyle Battal Gazi dönemi filmlerinde çok çalıştık. En son 2010’da birlikte çalışmıştık. İzzet Altınmeşe’nin çektiği ‘Dertli Pınar’ filmi. “İyi bir insandı. Sinema camiasında sadakatsizlik var. Şu anda burada sadece Gani abi var. Ve ben varım. Aslında çok sıkıntı vardı, çok üzüldüm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu