Haber

YÖK’ten ‘ek kota’ kararı

ANKARA (İGFA) –Yükseköğretim Kurulu, 2023 Yükseköğretim Kurumları’nda 06 Şubat 2023 prestijli Sivas’ın Gürün ilçesinde ve İnanılmaz Devlet kapsamındaki illerde ikamet eden adaylara yüzde 25 ek kontenjan ayrılmasına karar verdi. Sınav (YKS), illerindeki devlet üniversitelerine merkezi yerleştirme yoluyla öğrenci alan programların genel kontenjanları dışında.

Herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programlarından mezun olan veya üniversite öğrencisi olması kaydıyla ilişiği kesilen adaylar kontenjandan yararlanamazlar.

karar kapsamında AdanaAlparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantepİslami Bilim ve Teknoloji, Harran, HatayMustafa Kemal, İnönü, İskenderunTeknik, KahramanmaraşSütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Rapor7 Aralık MalatyaTurgut Özal, OsmaniyeKorkut Çet üniversiteleri.

Depremzede adayları tercih sayısına ve öncelik sırasına göre genel kontenjanla birlikte kendilerine tahsis edilen ek kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabileceklerdir.

Bu kontenjanların dışında vakıf üniversitelerinde 2547 sayılı Kanun’da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci yetiştirme zorunluluğu hariç her programa, çift diploma programları hariç her depremzede YKS adayına 1’er kontenjan ayrılacak.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bu kontenjana kayıt yapılması durumunda, ek yerleştirme sırasında üniversitenin tercihi dikkate alınarak, kayıt olunan kontenjan kadar indirimli veya fiyatlandırılmış kontenjan söz konusu programa eklenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu