Haber

Batılı yetkililerden Türkiye yorumu: Erdoğan durumunu değiştirmeyecek

6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan depremler ve YETER Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in altılı puan tablosundan ayrılması Türkiye gündemine damgasını vururken, uluslararası kamuoyu Ankara’nın diplomatik hamlelerine ilişkin dikkat çekici bir konuyu tartışıyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği gündeme gelirken, Türkiye’nin bu üyelik sürecini onaylamaması uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından biri olan CNN International, konuyla ilgili kapsamlı bir analiz hazırlarken bazı NATO yetkililerinin görüşlerine başvurdu.

ERDOĞAN GÖREV DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Luke McGee tarafından yapılan analizde, “Türkiye, NATO’nun genişlemesini engelliyor. Bu geri tepebilir ve Putin’e bir propaganda parçası verebilir”başlık kullanılır.

CNN’de yer alan haberde, 11 Temmuz’daki NATO Zirvesi öncesi bu iki ülkenin üye olup olmayacağı tartışıldı. “Batılı yetkililer, Türkiye’nin katılmasına izin verme konusunda giderek kötümser hale geliyor. NATO diplomatları, Türkiye’nin ne yapacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda.”söylendi.

İsimsiz bir NATO yetkilisi şunları söyledi: “Erdoğan zirveye kadar bekleyebilir ve tüm Batılı müttefiklerinin övgüsünü almak için orada fikrini değiştirebilir”Yani, haberlerde, “Ancak CNN’e konuşan yetkililerin çoğu karamsar. Erdoğan’ın 11 Temmuz zirvesinden önce tutumunu değiştirmeyeceğini düşünüyorlar.”kelime kullanıldı.

Bir NATO diplomatı “Finlandiya’nın İsveç’ten ayrılıp kendi başına üye olma ihtimalinin giderek arttığını düşünüyorum”söz konusu.

“KREMLİN BUNU PROPAGANDA MATERYALİ OLARAK KULLANIYOR”

CNN’e konuşan diğer NATO yetkilileri ve diplomatlar şunları söyledi: “Türkiye’nin katılım sürecini bloke etmesi, Kremlin’in Batı ve NATO’nun bölünmesine ilişkin açıklamasını besleyebilir” ifadesini kullandı. Bu iki ülke üye olmasa bile NATO’nun bazı adımlar atması gerektiği kaydedildi.

Analiz, “NATO ve daha geniş batı ittifakı genişleyemezse, Kremlin bunu bir propaganda aracı olarak kullanabilir. Bu gerçekleşirse, savaş bir anda bitse bile ‘bölünmüş batı’ söylemi NATO’nun düşmanları tarafından kullanılmaya devam edecek. “dönem sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu